جمعه 22 فروردين 1399   04:55:08

امكانات صفحه
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 28112218
  تعداد بازدید این صفحه: 95924
  در امروز: 8342

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1398/11/14 دوشنبه
گسترش فضای سبز شهری نوعی سرمایه‌گذاری غیرمستقیم
رشد روزافزون شهرنشینی و توسعه سریع شهرها سبب تبدیل بسیاری از فضاهای سبز به سازه‌های ساختمانی و تخریب بی‌رویه اکوسیستم طبیعی و فاهای سبز درون شهری شده است.

رشد روزافزون شهرنشینی و توسعه سریع شهرها سبب تبدیل بسیاری از فضاهای سبز به سازه‌های ساختمانی و تخریب بی‌رویه اکوسیستم طبیعی و فاهای سبز درون شهری شده است.

فضای سبز با کارکردهای اکولوژیک، اجتماعی و اقتصادی که دارد نقش بسزایی را در بهبود کیفیت زندگی در شهرها و دستیابی به شهر پایدار ایفا می‌کند. بدین منظور باید نسبت به حفظ همین فضاهای سبز درون شهری بیش از گذشته کوشا بود. میزان فضای سبز شهری یکی از مهمترین معیارها در رفاه شهروندان است.

فضاهای سبز شهری خدمات مصرفی مستقیم و غیر مستقیم همچون تفرج،  تصفیه هوا،  کاهش آلودگی صوتی و خدمات غیر مصرفی (ارزش وجودی) بی‌شماری را ارائه می‌دهد که در بازارهای رسمی و غیررسمی مبادله نمی‌گردد. بر همین اساس اغلب به نظر می‌رسد که ارزش اجتماعی- اقتصادی فاکتورهای زیست محیطی به میزان کافی در اولویت بندی‌های سیاست گذاری شهری  منعکس نشده است.

امروزه مفهوم شهرها بدون فضای سبز موثر در اشکال گوناگون آن دیگر قابل تصور نیست. پیامدهای توسعه شهری و پیچیدگی های معضلات زیست محیطی آنها موجودیت فضای سبز و گسترش آن برای همیشه اجتناب ناپذیر کرده اند. شهرها به عنوان کانون های تمرکز فعالیت و زندگی انسان ها برای اینکه بتوانند پایداری خودرا تضمین کنند چاره پیکره یگانه شهر ها در متابولیسم آنها نقش اساسی دارند که کمبود آنها می تواند اختلالات جدی در حیات شهری به وجود آورد. مهم‌ترین اثرات فضای سبز در شهرها ،کارکرد های زیست محیطی آنها است که ایجاد تعادل بخشی در متابولیسم شهر از یک سو و بالا بردن سطح زیبایی از سوی دیگر ،سبب افزایش کیفیت زیستی شهرها می شوند .ودر حقیقت فضای سبز ریه های تنفس شهرها به شمار می آیند.

 اگر بتوان ارزش اقتصادی فضاهای سبز از طریق تاثیر آن بر قیمت خانه نشان داد، این امر وضعیت فضاهای سبز موجود را در فرآیند تصمیم گیری سیاسی ارتقا می بخشد. اهداف نوین سرمایه‌گذاری در شهرها باید به سمتی برود که نسبت به  کمی سازی مجموعه ای از متریک های سیمای سرزمین به منظور تخمین و توصیف فضاهای سبز در شهر برویم.  

 همچنین برآورد درجه‌ای که ارزش املاک و مستغلات باتوجه به کارکردهای اکوسیستمی فضاهای سبز تغییر می‌کند. باید با درنظرگرفتن شاخص های الگوی سیمای سرزمین به تعیین تمایل به پرداخت افراد برای ویژگی‌های عملکردی فضای سبز در تصمیم گیری برای خرید خانه توجه کرد. در واقع باید گفت که گسترش فضای سبز به نوعی سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برای ایجاد ارزش افزوده در فضاهای شهری محسوب می شود.  این ارزش آفرینی علاوه بر این که ابعاد مختلف اقتصادی دارد،  سپس می تواند به منظور دست یافتن به تمایل به پرداخت حاشیه ای افراد برای فواید اکولوژیک فضاهای سبز مورد استفاده قرار گیرد. اثر دید به فضای سبز و فاصله از پارک، و فاکتور آلودگی صوتی در قیمت هر مترمربع واحدهای مسکونی در مناطی که فضای سبز مناسب دارد بیش از دیگر مناطق خودش را بروز می دهد.بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 95924
تعداد بازديد کنندگان سايت: 28112218 تعداد بازديد زيرپورتال: 106423 اين زيرپورتال امروز: 52 سایت در امروز: 8342 اين صفحه امروز: 34
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد.